Typowe okna PCV – co to takiego?

Typowe okna PCV – co to takiego?

​Niejednokrotnie słyszy się o oknach z PCV „typowych” oraz „nietypowych”. Co odpowiednio znaczą te określenia oraz czym charakteryzują się poszczególne typy?

Oto kilka podstawowych cech, dzięki którym możemy rozróżnić te rodzaje okien. Pojęcie „okna typowe” funkcjonuje w Polsce od kilkudziesięciu lat oraz początkowo odnosiło się do okien drewnianych. Producenci okien z PCV, chcąc konkurować z oknami drewnianymi, zaczęli stosować podobne rozwiązania, czyli konstrukcje okienne o stałych rozmiarach, podziałach kwater oraz funkcjach otwierania. Dzięki temu pogląd „okien typowych” stosowane w odniesieniu do okien z PCV na stałe zapisało się w branży.

Okna z PCV określane jako „typowe” królowały w dwóch ostatnich dekadach XX wieku.

Posiadały one ściśle wytyczone wymiary szerokości oraz wysokości, niesymetryczny podział kwater okiennych, stałe odległości do osi słupka stałego w konstrukcjach wielodzielnych, a także ujednolicony sposób oraz kierunek otwierania skrzydeł okiennych. Te stałe wartości w konstrukcjach okiennych z PCV sprawiały, że z powodzeniem zastępowały one okna drewniane. Teraz określenie „typowe okna PCV” nadal funkcjonuje, jednakże producenci zaczęli odchodzić od ich stałych cech. Głównym przedmiotem zmian stały się wymiary okien, podział na kwatery oraz funkcje otwierania. Stąd też pojawił się podział na okna „typowe” oraz „nietypowe”.

Większa dowolność producentów w kwestii wprowadzania zmian dostarczyła też większą różnorodność na rynku.

Chcąc zakupić okna z PCV należy jednakże dokładnie badać jak dany fabrykant definiuje „okna typowe”. Okna określane jako „typowe” pochodzące od różnych producentów mogą znacząco się odróżniać. Kategorycznie odradza się kupowania okien z PCV bez zapoznania się ze szczegółową specyfikacją, ponieważ „okno typowe” w odniesieniu do różnych producentów nie zawsze będzie oznaczać to samo.

Nordic walking staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową. Nie jest to dziwne, patrząc ...

Więcej

Z jakiego powodu decydujemy się coraz częściej na postawienie domu drewnianego? Wynika to przede ...

Więcej

W kategorii czasu podróży wyróżnić możemy jeszcze jeden rodzaj podróży, a ...

Więcej

Ostatnio w mojej ulubionej stacji radiowej pojawił się cykl programów, które ...

Więcej

Ośrodki wypoczynkowe są bardzo przydatne, z powodu tego że można tam zorganizować naprawdę ...

Więcej